• ← Lista aktualności

  Wiecha na budowie Galerii Metropolia

  Niespełna po dwóch latach od momentu rozpoczęcia prac budowlanych i wbicia pierwszej łopaty, na dachu Galerii Metropolia zawisła tzw. wiecha. Wydarzenie to wieńczy kolejny etap budowy projektu realizowanego w Gdańsku Wrzeszczu przez Przedsiębiorstwo Budowlane Górski. Zakorzeniona w tradycji budowlanej uroczystość to znak, że budowa Galerii Metropolia wkracza w ostatnią fazę. Pierwsi Klienci odwiedzą nowe centrum handlowe już w przyszłym roku.

  Uroczyste zawieszenie wiechy miało miejsce na dachu Galerii Metropolia i towarzyszył mu premierowy pokaz wirtualnego spaceru po wnętrzach Galerii oraz  prezentacja z poszczególnych etapów powstawania inwestycji. Wśród zaproszonych gości obok inwestora, partnerów i osób zaangażowanych w budowę, znaleźli się także przedstawiciele władz województwa Pomorskiego i miasta Gdańska oraz przyszli najemcy.
   

  – Uroczystość zawieszenia wiechy to doskonała okazja do przedstawienia wszystkich etapów tej inwestycji w skład których wchodzi również układ drogowy wokół Galerii wykonywany we współpracy z Gminą oraz Urzędem Marszałkowskim oraz rewitalizacja potoku Strzyża, która zapewni mieszkańcom Dolnego Wrzeszcza bezpieczeństwo powodziowe. Bardzo ważnym elementem inwestycji jest również powstające w sąsiedztwie osiedle Browar Gdański, które w części mieszkalnej obejmie 740 apartamentów. – powiedział Bogdan Górski, Prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego Górski.
   

  Galeria Metropolia razem z innymi inwestycjami w tej części dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz, stworzy zupełnie nową tkankę miasta. Na terenie osiedla Browar Gdański powstanie kompleks Browar Kulturalny, w którym znajdzie się sala koncertowa na 1000 miejsc siedzących, restauracje i kawiarnie, a także Mini Browar wraz z muzeum. W podziemiach natomiast inwestor zaplanował niespotykany na Trójmiejską skale kompleks term z saunami i basenami.
   

  – Galeria Metropolia to największy obiekt w ponad 30 letniej historii naszej firmy, który sam w sobie składa się z kilku etapów. Jest to m.in. peron SKM wraz z kładką i tunelem, dzięki któremu pasażerowie będą mogli wejść do Galerii na trzy różne kondygnacje oraz podziemny zbiornik retencyjny na ponad 14 tys. metrów sześciennych. Dodatkowo budujemy hotel na 126 pokoi z centrum konferencyjnym, którego operatorem będzie Focus Hotel, a także planujemy przy współpracy z gminą stworzenie parkingu park&ride na ok. 500 miejsc postojowych m.in. dla klientów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. – dodał Bogdan Górski, Prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego Górski.
   

  Galeria Metropolia zaoferuje swoim klientom i najemcom ponad 34 tys. mkw. powierzchni i będzie jednym z najlepiej skomunikowanych centrów handlowych na Pomorzu. W galerii na czterech poziomach przewidziano łącznie ponad 100 lokali i stoisk handlowych oraz usługowych. Umowy najmu z przyszłymi najemcami podpisano już na ponad 20 000 m2 powierzchni obiektu, a całość oddana będzie do użytku w przyszłym roku.
   

  Obecnie na budowie widoczne są już wyraźnie efekty prac przy wykańczaniu elewacji budynku. Wstawiana jest wielkogabarytowa stolarka okienna i trwa okładanie elewacji płytkami klinkierowymi. Równolegle z pracami konstrukcyjnymi trwają prace wewnątrz budynku. Wykonywane są m.in. instalacje wentylacyjno – klimatyzacyjne, sanitarne, wodociągowe, trwa również instalacja tryskaczy przeciwpożarowych. Ponadto montowane są elementy sufitów podwieszanych oraz wygrodzenia ciągów komunikacyjnych. Na plac budowy sukcesywnie dostarczane są również urządzenia transportu pionowego (schody ruchome i windy), które są montowane w budynku. W obiekcie wykonano już znaczną część docelowych posadzek i ścianek działowych. Obecnie prace realizowane są przez kilkaset zatrudnionych na budowie osób, w systemie wielozmianowym, zgodnie z przyjętym harmonogramem.
   

  Wśród głównych najemców Galerii Metropolia znajdą się m.in. delikatesy Alma oraz drogeria Rossmann. Ofertę modową wzbogacą m.in. debiutujące na gdańskim rynku takie marki jak Piazza Di Moda i Tom&Paul. Do dyspozycji Klientów będzie również sklep z elektroniką Media Expert oraz pełna oferta lokali usługowych: biuro podróży 24Holiday, apteka Bliska, fryzjer Exellent Q, kantor Baltic Exchange czy sklep Świat Herbaty. W strefie food court na klientów czekać będą m.in. takie marki jak Burger King, Subway, Smak na Tak, Grand Kebab. W strefie rozrywkowo-usługowej dominować będzie 7-salowy kompleks kinowy Helios, siłownia i fitness, a także strefa zabaw dla dzieci. Ponadto mocną stroną w ofercie Galerii Metropolia będzie „strefa wnętrz” ze sklepami z branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz do której dołączyła m.in. marka VOX.
   

  Galeria Metropolia to inwestycja Przedsiębiorstwa Budowlanego Górski realizowana przez spółkę celową Centrum Hevelius. Agentem komercjalizującym Galerię Metropolia jest firma DTZ.

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się