Sukiennicza 19A

Apartamenty w sercu Gdańska
img

Sukiennicza 19A to nowa, butikowa oferta apartamentowa, która powstaje w gdańskiej dzielnicy Śródmieście.

LOKALIZACJA
Gdańsk Śródmieście
TERMIN UKOŃCZENIA
I kwartał 2025
LICZBA APARTAMENTÓW
27
POWIERZCHNIA MIESZKAŃ
25 m2 – 48 m2
img

Historia i nowoczesność

PB Górski oraz firma Intuo z najnowszym projektem wracają do Śródmieścia Gdańska. Ta najbardziej historyczna część miasta przyciąga przede wszystkim miłośników pięknej architektury. Klasyczna cegła, która zdobi budynek idealnie nawiązuje do charakteru miejsca, odzwierciedlając różnorodne, okoliczne zabytki. Inwestycja jest nowoczesna, a elegancji dodaje nietuzinkowy, zdobiący wnętrza detal. Projekt części wspólnych wykonała pracownia projektowania wnętrz Luxury Design. Wygoda, luksus i funkcjonalna przestrzeń, w której chce się przebywać, a to wszystko w jednym kameralnym obiekcie z apartamentami o powierzchni od 25 m2 do 48 m2. Atutem dla turystów jest niewątpliwie adres: Sukiennicza 19A jest idealnym zakątkiem tętniącego życiem Starego Miasta.
img

Z historii miejsca…

Prace nad projektem architektonicznym poprzedziły badania archeologiczne, które ciekawie poszerzyły znajomość dziejów tej części nadmotławskiego miasta. Nieruchomość znajduje się w obrębie tzw. Zamczyska, gdzie od wczesnego średniowiecza istniał gród książęcy, który wiązał Gdańsk z państwem pierwszych Piastów, a potem stanowił administracyjne serce niezależnego księstwa pomorskiego. Na tym terenie wcześniej wielokrotnie odkrywano jego relikty, głównie fragmenty drewniano-ziemnych fortyfikacji oraz mury założonego w miejscu grodu zamku krzyżackiego.

Monety, plakietka pielgrzyma i część miecza…

Eksponaty o szczególnej wartości to z pewnością złote monety, a konkretnie guldeny św. Marcina, datowane na lata 1433-1455, wybite przez biskupa Rudolpha van Diepholt w Utrechcie oraz kilka srebrnych, w tym szelągi krzyżackie. fot. pochodzi z katalogu „Tajemnice gdańskiego zamczyska”
img

Tajemnice gdańskiego zamczyska

Cenna jest także zachowana w wyjątkowo dobrym stanie plakietka z przedstawieniem postaci świętego Jerzego, wykonana na przełomie XIV i XV wieku, prawdopodobnie w Anglii. Odznaka nawiązuje do kultu tego świętego i etosu rycerskiego rozpowszechnionego w całej średniowiecznej Europie. Wymienione wyżej przedmioty to najcenniejsze znaleziska, ale wśród pozostałych także nie zabrakło perełek. Najliczniej odkopano elementy ubioru oraz wyposażenia domów i warsztatów gdańskich kupców i rzemieślników w okresie od XV do XVI wieku. Na ich podstawie można dowiedzieć się, jak stroiły się mieszkanki i jakimi zajęciami parali się mieszkańcy wczesnośredniowiecznego grodu. Ponadto pojawiła się część miecza i szkielety zwierząt. Z archeologicznego punktu widzenia jest to jedno z najciekawszych miejsc w obrębie historycznego Gdańska w związku z czym w 2022 roku Muzeum Archeologiczne w Gdańsku m.in. przy wsparciu Intuo wydało katalog „Tajemnice gdańskiego zamczyska”.

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się